The Farmer's Exchange Online Home
Friday, August 10, 2018
Michiana's Popular Farm Paper Since 1926
Click here to start your trial subscription!

EventsCalendar


(All times are local.)

Area

Aug. 3-19—Indiana State Fair, Indianapolis

Aug. 9-10—Drone workshops, Michigan Research and Extension Center

Aug. 10—Hoosier Homestead award ceremony, 1 p.m., Indiana State Fair

Aug. 10—4-H supreme livestock showmanship, 6 p.m., Indiana State Fair

Aug. 12—Supreme champion 4-H drive, 4 p.m., Indiana State Fair

Aug. 12—4-H supreme drive, 4 p.m., Indiana State Fair

Aug. 12—Indiana Water Summit, 5 p.m., Indiana State Museum, Indianapolis

Aug. 13-17—Indiana Corn Marketing Council board of directors elections, county Extension offices

Aug. 13—Clydesdale and Percheron show, 8 a.m., Indiana Farmers Coliseum

Aug. 13—Indiana Water Summit, 8:30 a.m., JW Marriott, Indianapolis

Aug. 14—Conklin Regional Field Day, 2:30 p.m., 14411 S 700 W, Wanatah

Aug. 15—Diversity in Agriculture Day, 9 a.m., Indiana State Fair

Aug. 16—Lt. Governor's Celebration of Agriculture, 3:30 p.m., Indiana State Fair

Aug. 16—Invasive species workshop, 5 p.m., Palmer Center for Aquatic Research

Aug. 17—Indiana Grown Culinary competition, 1 p.m., Indiana State Fair

Allen

Aug. 9—Allen County fair committee, 7 p.m., fairgrounds

Aug. 13—County Extension board meeting, 7 p.m., Extension office

Berrien

Aug. 10—Royalty contest, 7 p.m., grandstands

Aug. 12—Equine versatility 4-H contest, 2 p.m., Equine Complex

Aug. 13-18—Berrien County Youth Fair, Berrien Springs

Aug. 13—Equine halter and driving classes, 8:30 a.m., Equine Complex

Aug. 13—Judging of goats, 8:30 a.m., Show Arena

Aug. 13—Judging of rabbits, 9 a.m., Rabbit Tent

Aug. 13—Judging of llama and alpacas, noon, fairgrounds

Aug. 13—Cat classes, 3 p.m., Dog Cat Tent

Aug. 13—Sheep classes, 4 p.m., Show Arena

Aug. 14—Equine Western show, 8:30 a.m., Equine Complex

Aug. 14—Beef classes, 8:30 a.m., Show Arena

Aug. 14—Rabbit show, 9 a.m., Rabbit Tent

Aug. 14—Poultry classes, 9 a.m., Poultry Tent

Aug. 14—Dog rally classes, 10 a.m., Dog Tent

Aug. 14—Dog judging, 3 p.m., Dog Tent

Aug. 14—Goat classes, 4:30 p.m., fairgrounds

Aug. 15—Equine English classes, 8:30 a.m., Equine Complex

Aug. 15—Dairy classes, 8:30 a.m., Show Arena

Aug. 15—Poultry classes, 9 a.m., Poultry Tent

Aug. 15—Rabbit costume class, 9 a.m., Rabbit Tent

Aug. 15—Goat classes, 12:30 p.m., Show Arena

Aug. 15—Swine showmanship, 5:30 p.m., Show Arena

Aug. 16—Equine pleasure classes, 8:30 a.m., Equine Complex

Aug. 16—Swine classes, 8:30 a.m., Show Arena

Aug. 16—Dog obedience class, 9 a.m., Dog Tent

Aug. 16—Small animal auction, 9:30 a.m., fairgrounds

Aug. 16—Dog costume class, 3 p.m., Dog Tent

Aug. 17—Equine trail and dressage classes, 8:30 a.m., Equine Complex

Aug. 17—Large Animal Auction, 9 a.m., Show Arena

Aug. 17—Overall small animal showmanship sweepstakes, 10 a.m., Dog Tent

Aug. 17—Large animal auction, noon, Show Arena

Aug. 18—Equine Gymkhana classes, 8:30 a.m., Equine Complex

Aug. 18—Overall large animal showmanship sweepstakes, Show Arena

Aug. 18—Parade of champions, 5:45 p.m., Show Arena

Branch

Aug. 4-12—Branch County Fair, Coldwater

Aug. 9—Small animal auction, 5 p.m., fairgrounds

Aug. 10—Large animal auction, 9:30 a.m., fairgrounds

Aug. 10—Showmanship sweepstakes horse and mini horse, 5:30 p.m., Horse Arena

Aug. 10—Showmanship sweepstakes small animals, 6 p.m., Show Shelter

Aug. 10—Showmanship sweepstakes large animals, 7 p.m., Show Shelter

Aug. 11—Horse fun day, 10:30 a.m., Horse Arena

Aug. 11—Livestock judging, 3 p.m., Show Shelter

Calhoun

Aug. 5-18—Calhoun County Fair, Marshall

Aug. 12—Youth and open rabbit show, 8 a.m., Covered Arena

Aug. 12—Youth and open poultry, 9 a.m., Covered Arena

Aug. 12—Drive in horse hitch show, 10 a.m., grandstands

Aug. 12—Livestock judging, 2 p.m., Sheep and Goat Barn

Aug. 13—Open horse and pony hitch classes, 8 a.m., grandstand

Aug. 13—Youth horse show, 8 a.m., Koster Arena

Aug. 13—Youth and open dairy class, 8:30 a.m., Covered Arena

Aug. 13—Youth and open goats, 8:30 a.m., Covered Arena

Aug. 13—Youth dairy starter calf show, noon, Covered Arena

Aug. 13—Youth and open sheep show, 2 p.m., Covered Arena

Aug. 13—Adult beef showmanship, 7 p.m., Covered Arena

Aug. 14—Youth horse show, 8:30 a.m., Koster Arena

Aug. 14—Youth draft horse, 8:30 a.m., Covered Arena

Aug. 14—Youth dog show, 8:30 a.m., Infield

Aug. 14—Youth and open beef breeding showmanship, 10 a.m., Covered Arena

Aug. 15—Youth swine show, 9 a.m., Covered Arena

Aug. 15—Youth beef show, 2 p.m., Covered Arena

Aug. 16—Youth horse show, 8:30 a.m., Koster Arena

Aug. 16—Working goats, 2 p.m., Goat Barn

Aug. 16—Small animal auction, 5:30 p.m., Covered Stage

Aug. 17—Large animal auction, 11 a.m., Covered Arena

Aug. 18—Pee Wee dairy starter calf show, 10 a.m., Covered Arena

Aug. 18—Youth show of champions contest, noon, Covered Arena

Elkhart (ECCC=Elkhart County Community Center)

Aug. 9—4-H media club, 6:30 p.m., Community Church of Waterford

Aug. 11—4-H saddle club, clinics and shows, all day, Saddle Club Arena

Aug. 12—Kind Clovers 4-H club, all day, Life Point Church

Aug. 13—21st Century 4-H'ers club, 7 p.m., Ag Hall

Aug. 13—Jacksonians Producers 4-H club, 7 p.m., Sunny Park Pavilion

Aug. 14—Loveway volunteer training, 10 a.m., Loveway

Aug. 14—MMGA board meeting, 6 p.m., Extension office

Aug. 16—Loveway volunteer training, 6 p.m., Loveway

Aug. 19—4-H saddle club clinics and shows, all day, Saddle Barn

Fulton

Aug. 14—Freezer Pleasers: making the most of family mealtime, 6 p.m., Fulton County Public Library

Kalamazoo

Aug. 7-11—Kalamazoo County Youth Fair, Kalamazoo

Aug. 9—4-H large animal livestock auction, 1 p.m., 4-H Arena

Aug. 9—4-H horse costume class, 7 p.m., 4-H Arena

Aug. 10—4-H dog show, 9 a.m., Expo South

Aug. 10—4-H livestock master showmanship, 6 p.m., 4-H Arena

Aug. 11—4-H livestock judging contest, 10 a.m., 4-H Arena

Aug. 11—Tomato tasteoff, 2 p.m., Kalamazoo Expo Center

Aug. 11—4-H goat obstacle course, 3 p.m., 4-H Arena

LaGrange

Aug. 9-11—37th annual Northeast Indiana steam and gas show, fairgrounds

Lake

Aug. 3-12—Lake County Fair, Crown Point

Aug. 9—4-H beef show, 1 p.m., Livestock Show Pavilion

Aug. 9—4-H poultry and egg judging contest, 1 p.m., Goat Poultry Barn

Aug. 9—Draft horse, mule, pony Haflinger show, 5:30 p.m., fairgrounds

Aug. 10—4-H meat and specialty goat show, 8:30 a.m., Goat Poultry Barn

Aug. 10—Western youth horse show, 1 p.m., fairgrounds

Aug. 10—Western horse show, 6 p.m., fairgrounds

Aug. 10—4-H swine carcass results, 6 p.m., Livestock Show Pavilion

Aug. 11—Western horse show halter classes, 9 a.m., fairgrounds

Aug. 11—4-H livestock and dairy judging, 10 a.m., Livestock Show Pavilion

Aug. 11—Western horse show barrel racing, 10:30 a.m., fairgrounds

Aug. 11—4-H barn awards, noon, Dairy Barn

Aug. 11—4-H small animal auction, 4 p.m., Livestock Show Pavilion

Aug. 11—4-H large animal auction, 5:30 p.m., Livestock Show Pavilion

Aug. 11—Western horse show, 5:30 p.m., fairgrounds

Aug. 12—Western horse show, 9 a.m., fairgrounds

Aug. 13—Nutrition Education program, 1 p.m., Hobart Public Library

Aug. 13—Nutrition Education program, 1:30 p.m., East Chicago Public Library

Aug. 14—Nutrition Education program, 10:30 a.m., Whiting Library

Aug. 15—Bur Oak Blight training, 8:30 a.m., Extension office

Aug. 15—Nutrition Education program, 4 p.m., Kennedy Public Library

Aug. 16—Nutrition Education program, 10:30 a.m., First A.M.E. Church

LaPorte

Aug. 9—Annual ag tour and barbecue, 4 p.m., Bane-Welker, 18800 S. U.S. 421

Steuben

Aug. 14—Clean Sweep program pesticide disposal, 9 a.m.-3 p.m., fairgrounds

St. Joseph (Ind.)

Aug. 13—4-H advisory council meeting, 7 p.m., Ester Singer Bldg.

Aug. 14—4-H dog practice for State Fair, 6 p.m., Dog Barn

Aug. 14—4-H dairy-beef meeting, 7 p.m., Superintendent's office

Whitley

Aug. 12—Rocketry launch, 2:15 p.m., Indian Springs Middle School

Return to Top